Kõigi aegade 20 parimat filmi režissööri

20 parimat filmi režissööri

Filmi edu taga on sageli režissööri anded ja oskused, kuna nad vastutavad filmi paljude erinevate aspektide eest. Nad peavad stsenaariumi tõlgendama ja edastama selle ekraanile visuaalefektide ja dramatiseeringute abil. Lavastajad vastutavad ka näitlejate ja tehnilise meeskonna juhendamise eest soovitud tulemuste saavutamiseks oma visiooni täitmiseks. Režissöör valib lavastuse sageli, kujundab lavastuse ja teeb võtme valikud seoses firma tegevuse loominguliste aspektidega.

Režissööri õnnestumiseks peavad neil olema laialdased teadmised filmi tegemise protsessist ja ka erakordne loominguline riba ideede tõlkimiseks filmideks. Kui filmi õnnestumise eest saavad sageli režissöörid suure kriitilise hinnangu, siis on ka nemad silmitsi filmi ebaõnnestumise kriitikaga. Seetõttu on lavastaja töö keeruline ja kõik ei saa selles rollis hakkama. Siiski on mõni režissöör, kes on saanud kuulsaks oma filmide edukuse poolest ja on laialdaselt tunnustatud.

Siin on meie kõigi aegade 20 parima filmi režissööri valikud:

Roman Polanski

Roman Polanski sündis Pariisis 18. augustil 1933. Ta on kuulus lavastaja, näitleja, kirjanik ja produtsent. Tema esimene täispikk film oli “Knife in the Water” ja see ilmus 1962. aastal. Ameerika Ühendriikides kandideeris see akadeemia auhinnale parima võõrkeelse filmi kategoorias. 1969. aastal mõrvasid Mansoni perekond julmalt tema naise ja neli nende sõpra, põhjustades Polanskil lühikese karjääri vaheaja, kuni ta kurvastas. Tema kuulsaimate teoste hulka kuuluvad “Rosemary’s Baby”, “Chinatown”, “Tess” ja “The Pianist”. Polanski on elanud vastuolulist elu, sealhulgas süüdistusi alaealise seksuaalses kallaletungis. Oma karjääri jooksul on ta võitnud kaheksa Oscarit.

 Tim Burton

Californias 25. augustil 1958 sündinud Timothy Walter Burton on ennast tõestanud kui moodsa filmitööstuse üks viljakamaid režissööre. Ta on tuntud oma ekstsentrilise ja flamboyantliku stiili poolest, mis ilmneb nii tema enda isiksuses kui ka tema lavastatud filmides. Tavaliselt lavastab ta filme fantaasia, õuduse ja animatsiooni žanrites. Mõned näited tema loomingust hõlmavad filme “Beetlejuice”, “Edward Scissorhands”, “Õudusunenägu enne jõule”, “Sweeney Todd: Fleet Streeti deemon juuksur”, “Unine õõnes”, “Batman”, “Ahvide planeet”. Charlie ja šokolaadivabrik ”ja“ Alice Imedemaal ”. Üllataval kombel pole Burton vaatamata paljudele nominatsioonidele kunagi Oscari ega BAFTAt võitnud. Ta on võitnud vaid ühe Kuldgloobuse ja ühe Emmy auhinna. Lisaks lavastajatööle on Tim Burton ka kunstnik, kirjanik, produtsent ja animaator.

Charles Chaplin

Kui enamik inimesi seostab Charles ‘Charlie’ Chaplinit ekraanil tehtud ekraanifilmidega vaiksetes filmides kui ‘Väikest trambit’, oli ta ka kirjanik ja lavastaja. Tema juhendatud filmide hulka kuulusid draamad, romanssid ja teatrietendused. Ta võitis karjääri jooksul BAFTA ja kuldse gloobuse. Tema kuulsaimate filmide hulka kuuluvad „Poiss”, „Pariisi naine”, „Krahvinna Hongkongist”, „Suur diktaator”, „Tsirkus” ja „Modern Times”. Chaplin sündis Inglismaal 16. aprillil 1889 ja suri Šveitsis insuldi tagajärjel 1977. aasta jõulupühal. Oma neljast abielust sündis talle 11 last.

Sidney Lumet

Sidney Lumet on spetsialiseerunud romantika-, vahe- ja draama filmidele. Eriti paistab ta silma tehniliste teadmiste ja võimega saada näitlejatelt parimat. Oma karjääri jooksul tegi ta üle 40 filmi ja paljud neist filmiti New Yorgis. Mõned tema suurimad filmid hõlmavad filme “12 vihast meest”, “Koerapäeva pärastlõuna”, “Mõrvad Orient Expressis”, “Võrk”, “Wiz” ja “Kohtuotsus”. Kuigi ta oli kogu oma karjääri jooksul nomineeritud paljudele erinevatele auhindadele, võitis ta vaid kuus auhinda, sealhulgas ühe Oscari. Lumet sündis Philadelphias 25. juunil 1924 ja suri lümfoomi tõttu New Yorgis Manhattanil 9. aprillil 2011.

James Cameron

James Cameron on Kanada režissöör, kelle looming on mõjutanud paljude teiste režissööride loomingut. Ta sündis Ontarios 16. augustil 1954, kuid kolis USA-sse 1971. aastal. Algselt käis ta oma isa jälgedes, kes oli insener, kui ta otsustas õppida füüsikat California osariigi ülikoolis. Siiski otsustas ta, et see pole tema jaoks õige valik, ja vahetas oma kursuse inglise keele vastu. Lõpuks otsustas ta, et soovib minna teistsugusele karjäärivõimalusele ja langes täielikult ülikoolist välja. Ta alustas stsenaristimist, kuid pidi oma ambitsioonide toetamiseks varakult minema  tööle veokijuhina. Ta jätkas väga edukat karjääri stsenaristi, režissööri, produtsendi ja filmitegijana. Ta oli ka insener, leiutaja, süvamereuurija ja filantroop. Tema suuremate filmide hulka kuuluvad “Terminaator”, “Rambo: Esimene veri II osa”, “Tulnukad”, “Avatar”, “Titanic”, “Tõelised valed”, “Kummalised päevad” ja “Ämblikmees ja tume ingel”. ‘. Cameron on kogu oma karjääri jooksul võitnud kaks kuldgloobust ja kolm Oscarit.

John Ford

John Fordil on filmitööstuses nii silmapaistev maine, et teda tuntakse kui “suurt Ameerika režissööri”. Ta sündis Cape Elizabethi osariigis Maine’is 1. veebruaril 1894. Ta on kõige paremini tuntud oma 20. sajandi romaanide, näiteks „Viha viinamarjad”, kohanduste poolest. Ent ta lõi ka maine, et on läänemaailma fantastiline režissöör. Nende hulka kuulusid “Otsijad”, “Stagecoach” ja “Mees, kes tulistas Liberty Valance’i”. Fordi karjäär kestis üle 50 aasta ja selle aja jooksul lavastas ta üle 140 filmi. Kahjuks olid paljud tema varasemad filmid vaikiva filmiga ja need on nüüd kadunud. Kaks Fordi suuna tunnust olid pikad lasud ja asukoha tulistamine. Oma silmapaistva töö tunnustamiseks on Ford võitnud neli Oscarit. Ta suri maovähki 31. augustil 1973.

Joel Coen

Joel Coen on pool duetti, mida tuntakse nimega “Coen Brothers”. Ta on lavastaja, kes töötab valdavalt oma venna Ethan Coeni kõrval, kes on stsenarist. Coen on loonud moodsa filmitööstuse ühe idiosünkraatilisema ja visioonilisema filmitegija maine ning tavaliselt töötab ta kuritegevuse, draama ja vahejuttude žanrites. Praeguseks on ta võitnud neli Oscarit, ühe BAFTA ja ühe Kuldgloobuse. Ta on kõige kuulsam 2007. aasta filmi “No Country for Old Men”. Mõne teise tema kuulsa filmi hulgas on aga „Barton Fink”, „Fargo” ja „Spioonide sild”. Joel Coen sündis Minnesotas 29. novembril 1954 ja ta on abielus ühe lapsega.

Ingmar Bergman

Ingmar Bergman on Rootsi lavastaja, näitleja ja kirjanik, kes sündis 14. juulil 1918. Ta on tuntud telesarja ja filmi loomisel, mis kannavad mõlemad tiitlit “Parimad kavatsused”, ja see on biograafiline ülevaade varakult tema vanemate abielu. Ta lõi palju filme õudus-, draama- ja vahežanrides ning nende tööde eest pälvis ta BAFTA ja kandideeris terve karjääri jooksul paljudele teistele auhindadele. Mõned tema tuntumad filmid hõlmavad filme “Seitse merd”, “Eva”, “Vihma sajab meie armastusele”, “Kuni linn magab”, “Suvi Monikaga” ja “Vangla”. Bergman oli abielus viis korda ja tal oli elu jooksul üheksa last. Ta suri 30. juulil 2007 Rootsis.

David Lean

David Lean on üks olulisemaid filmitegijaid Briti filmitööstuses. Ta sündis Croydonis 25. märtsil 1908, kus ta oli üles kasvanud kveekerite peres. Edasi sai temast viljakas režissöör, produtsent, toimetaja ja stsenarist. Tema filmižanrite hulka kuulusid sõda, romantika ja seiklus. „Araabia Lawrence” on tõenäoliselt selle režissööri kuulsaim film. See eepiline ajalooline draama ilmus 1962. aastal ja peaosades olid Alec Guinness, Anthony Quinn, Jack Hawkins, Claude Rains ja Anthony Quayle. Teiste filmide seas, mis Lean on kuulus, kuuluvad filmid “Lühike kohtumine”, “Suured ootused”, “Doktor Zhivago”, “Oliver Twist”, “Kwai jõe sild” ja “Kus me teenime”. Lean on võitnud kolm kuldgloobust ja kaks Oscarit.

Clint Eastwood

Clint Eastwood on kogu oma karjääri vältel vahetanud kaamera külgi ja võtnud elu jooksul paljusid filmiga mitteseotud rolle. Ta on kuulus näitleja, lavastaja, muusiku ja poliitilise tegelasena. Algselt tõusis ta kuulsuseks läänes teleseriaalis “Rawhide”, enne kui ta asus 1960. aastate Sergio Leone filmis “Dollars Trilogy” ilma nimeta mehe rolli. Filmide žanr, mille lavastamise ja näitlemise poolest ta kõige kuulsam on, on lääne film, draama, kuritegevus ja sõda. Tema režissööride seas on üks kuulsamaid filme: „Mängi mulle udusulge”, „Täitur”, „Kärakas”, „Igal viisil”, „Million Dollar Baby” ja „The 15:17 to Paris ‘. Kogu oma karjääri jooksul on ta võitnud kolm kuldgloobust ja neli Oscarit, ehkki teda on nomineeritud veel mitmele autasule.

 Milos Forman

See režissöör, näitleja, professor ja stsenarist sündis Tšehhoslovakkias 18. veebruaril 1932. Aastal sünninimega Jan Tomas Forman, kuid on tuntud kui Milos Forman. Kui tema kuulsaim film on tõenäoliselt „Üks lendas üle käopesa”, on ta lavastanud veel palju filme. Nende hulka kuuluvad ‘blondiinid’, ‘startimine’, ‘tuletõrjuja pall’ ja ‘juuksed’. Kuni 1968. aastani, kui ta lahkus Tšehhoslovakkiast, oli ta Tšehhoslovakkia Uue Laine üks olulisemaid ja mõjukamaid lavastajaid. Ta on olnud kolm korda abielus ja tal on neli last.

Peter Jackson

Peter Jacksonist, sündinud 1969. aastal väikelinnas Uus-Meremaa rannikul, on saanud maailmakuulus stsenarist, režissöör ja filmiprodutsent. Tal on kõige tuntumad triloogia “Sõrmuste isand” ja “Hobiti” seeria. Need filmide seeriad põhinevad kõik J.R.R. Tolkien. Jackson tegi režissööri debüüdi 1987. aastal filmiga “Bad Taste”, mis on õuduskomöödia. Pärast seda on ta töötanud valdavalt fantaasia- ja seiklusfilmides. Ta on võitnud kolm Oscarit, kolm BAFTA-d ja ühe Kuldgloobuse ning teda on nomineeritud veel mitmele auhinnale. Oma inspiratsioonidest rääkides on ta maininud nii Martin Scorsese kui ka James Cameroni. Selle eduka režissööri netoväärtus on nüüd umbes 600 miljonit NZ. Ta on abielus ja tal on kaks last.

John Huston

John Huston oli viie aastakümne jooksul üks Hollywoodi kõige väljakujunenud ja kogenumaid režissööre, kellel on ka palju krediite stsenaristi ja karakteri näitlejana. Ta teenis ekstsentrilise mässajana maine Hollywoodi ringkondade seas. Kõige kuulsam on ta draama-, vahe- ja seiklusfilmide poolest. Üks tema edukamaid filme on „Malta hais“, „Asfaltdžunglid“, „Aafrika kuninganna“, „Moulin Rouge“, „Moby Dick“, „Freud“ ja „Tark veri“. Ta on võitnud ühe BAFTA, kaks Oscarit ja kolm Kuldgloobust. Ta on olnud viis korda abielus ja tal on viis last.

Billy Wilder

Billy Wilder oli algselt plaaninud õigusteadlase karjääri enne, kui otsustas ajakirjanikuks hakata. Enne 1929. aastal stsenaristiks saamist töötas ta Berliini suurimas ajalehes. Oma karjääri jooksul lavastas ta 27 filmi ja kirjutas veel palju teisi. Tema kuulsaimate filmide hulka kuuluvad „Mõnele meeldib kuum”, „Süüdistuse tunnistaja”, „Võõrasuhe”, „Korter” ja „Armastus pärastlõunal”. Ta lavastas filme erinevates žanrites, sealhulgas komöödias, romantikas, draamas ja isegi muusikalides. Oma töö eest on ta saanud kuus Oscarit, kolm kuldgloobust ja BAFTA auhinna.

Woody Allen

Woody Allen tegi oma nime enne külgede vahetamist kaamera ees ja on töötanud näitleja, koomiku, filmitegija, režissööri, kirjaniku ja muusikuna. Tema karjäär on kestnud kuus aastakümmet ning ta on nomineeritud paljudele näitlemise, kirjutamise ja lavastamise auhindadele. Neist on ta võitnud neli Oscarit, üheksa BAFTA ja kaks Kuldgloobust. Tema looming on üldiselt draama, romantika ja komöödia žanrites. Vaid proov Woody Alleni režissööride filmidest, millest paljud ta ka kirjutas, on järgmised: “Wonder Wheel”, “Rooma armastusega”, “Cassandra unistus”, “Sweet and Lowdown”, “Small Time Crooks” ja “September ‘.

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola on viljakas lavastaja sõja, kuritegevuse ja draamažanrides. Ta on itaalia-ameeriklane, kes kasvas üles New Yorgis, ehkki sündis 1939. aastal Detroidis. Enne filmitööstuses karjääri lõpetanud Hosfra ülikooli dramaturg. Mõned tema kuulsamatest filmidest hõlmavad filme „Apokalüpsis nüüd”, „Ristiisa”, „Ristiisa: II osa” ja „Ristiisa: III osa”. Coppolat peetakse laialdaselt New Hollywoodi filmitegevuse laine üheks keskseks tegelaseks. Lisaks režissööri tööle on Francis Ford Coppola produtsent ja stsenarist. Coppola on võitnud viis Oscarit, neli kuldgloobust ja BAFTA auhinna. Ta on olnud abielus Eleanor Jessie Neiliga alates 1963. aastast ja paaril on kolm last; Gian-Carlo, Roman ja Sofia.

Stanley Kubrick

Koolis halbade hinnete saamine ei takistanud Stanley Kubricku elus edu saavutamast. Tegelikult sai temast edasi kõigi aegade kuulsaim režissöör. Kogu oma karjääri jooksul kandideeris ta 13 Oscarile, millest ühe ta võitis. Teda tunti kõige paremini sõja-, õudus- ja ulmefilmide lavastamise poolest. Tema kuulsaimate filmide hulgas on näiteks “The Shining”, “Spartacus”, “A Clockwork Orange”, Dr Strangelove või: “Kuidas ma õppisin enam muretsema ja armastama pommi”, “Täielik metallist jope” ja “2001: The Kosmose odüsseia ”. Kubrick sündis Bronxis New Yorgis 26. juulil 1928. Ta suri 7. märtsil 1999 pärast ulatuslikku infarkti.

Alfred Hitchcock

Õudus- ja vahepealsete filmide osas on Alfred Hitchcock sageli eesnimi, kes meelde tuleb, kuna ta on kuulus oma töö eest nendes žanrites. Ta on lavastanud ka mitmeid tähelepanuväärseid draamafilme. Alfred Hitchcock on Briti režissöör, kes sündis 13. augustil 1899. Ta alustas oma karjääri vaikivate filmide kallal ja ta ei juhtinud heliga filmi enne oma kümnendat filmi “Väljapressimine”, mis vabastati 1929. aastal. Hitchcocki kuulsaimate filmide hulka kuuluvad ‘Psycho’, ‘Rebecca’, ‘Vertigo’, ‘North by Northwest’ ja ‘Tagumine aken’. Teda autasustati kuldse gloobusega ja ta sai ka viis erinevat elutööauhinda auhinna eest oma panuse eest filmitööstuses. Hitchcock suri 29. aprillil 1980.

Martin Scorsese

Martin Scorsese sündis New Yorgis 17. novembril 1942. Nüüd on ta üks kuulsamaid režissööre maailmas ja on spetsialiseerunud filmide lavastamisele kuriteo-, draama- ja vahežanrites. Tema teose vältel on sageli teemasid, sealhulgas katoliku kiriku lunastamise ja süü mõisteid, jõukude konflikte, tänapäevaseid kuritegusid ja tema Sitsiilia-Ameerika identiteeti. Tema kuulsaimate filmide hulka kuuluvad „Wall Streeti hunt”, „Taksojuht”, „Lahkunud”, „Goodfellas”, „Raevukas härg” ja „Keskmised tänavad”. See tunnustatud lavastaja on võitnud palju auhindu, sealhulgas Oscari, kolm kuldgloobust ja kolm BAFTA auhinda. Ta on olnud viis korda abielus ja tal on kolm last.

Steven Spielberg

Steven Spielberg pole mitte ainult üks Hollywoodi tuntumaid režissööre, vaid ka üks filmitööstuse jõukamaid inimesi maailmas. Selle Ameerika režissööri, produtsendi ja stsenaristi karjäär on kestnud neli aastakümmet ning temast on saanud üks filmitööstuse mõjukamaid inimesi. Ehkki ta on teinud filme paljudes žanrites, on tema erialadeks ulme, sõda ja seiklus. Professionaalse režissööri debüüdi tegi ta 1968. aastal lühifilmiga “Amblin”, mille ta ka kirjutas. Mõned filmid, mille kohta teda kõige paremini tuntakse, hõlmavad filme “Lõuad”, “Schindleri nimekiri”, “Kadunud arhi radarid”, “Indiana Jones ja viimane ristisõda”, “E.T. maapealne ”,„ eraviisiline Ryani päästmine ”ja„ kolmanda laadi lähedased kohtumised ”. See viljakas filmitegija on nomineeritud 15 Oscarile, millest ta on võitnud kolm. Ta on võitnud ka kaks kuldgloobust ja kaks BAFTA auhinda. Spielberg on üks DreamWorks Studios kaasasutajatest.